مهندسی شیمی

رتبه 6 رشته مهندسی شیمی در کنکور دکترای سال 1393

داستان موفقیت
رتبه 6 رشته مهندسی شیمی در کنکور دکترای سال 1393
مجتبی عبداللهی

کار پژوهش برای من تازگی زیادی دارد

 

دبیرستان را که به پایان رساندند، در کنکور کارشناسی شرکت کردند. اما کارشناسی برایشان کافی نبود، همین شد که روزها و ماه ها برای درس خواندن وقت صرف کردند تا در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شوند. مقطع کارشناسی ارشد هم که به پایان رسید، تصمیم گرفتند در کنکور دکتری شرکت کنند. «مجتبی عبدالهی»، یکی از همین افراد است؛ کسی که توانسته در کنکور دکترای سال 1393 رتبه 6 رشته مهندسی شیمی را کسب کند. عبداللهی از انجام کارهای پژوهشی به عنوان مهم ترین اولویت زندگی خود نام می برد.

انگیزه شرکت در کنکور دکتری و ادامه تحصیل در این مقطع مدت ها است که با او است، اما «مجتبی عبداللهی»، حداقل 2 سال است که به صورت کاملا جدی به این موضوع فکر می کند. اما چرا در این 2 سال شرکت در کنکور دکتری و ادامه تحصیل در این مقطع اینقدر برایش جدی شده؟ عبداللهی، در این زمینه 2 دلیل بسیار مهم را عنوان می کند:«شرایط بازار کار اصلا خوب نیست و باعث شد بخواهم در مقطع دکتری ادامه تحصیل بدهم، اما دلیل دیگری هم دارم؛ کار پژوهش برای من تازگی زیادی دارد که باعث شد انگیزه ای قوی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری داشته باشم.»

اما آیا اگر شرایط بازار کار خوب بود، عبداللهی به مدرک کارشناسی ارشد اکتفا می کرد؟ پاسخش منفی است:«نه! تحت هیچ شرایطی.»

برخی از داوطلبان فکر می کنند داشتن مدرک دکتری، هدف بزرگی است، اما رتبه 6 رشته مهندسی شیمی داشتن این مدرک را هدفی بزرگ نمی داند، بلکه اعتقاد دارد که انجام کارهای پژوهشی یک هدف بزرگ است. وی حالا که در کنکور اولیه مقطع دکتری توانسته موفق عمل کند، از قرار گرفتن در این شرایط حس خوبی دارد:«این حس را دارم که به فضایی نو وارد می شوم و از محدودیت های فعلی که دارم آزاد می شوم. در مقطع کارشناسی ارشد آزادی عمل برای کارهای پژوهشی را ندارم، اما در مقطع دکتری این امکان برایم فراهم می شود و می توانم به کارهای پژوهشی بپردازم.»

عبداللهی که با معدل 15/92 از دانشگاه شریف فارغ التحصیل شده، اولین اولویتش در زندگی انجام کارهای پژوهشی است آنقدر که از پژوهش به عنوان سرگرمی خود نام می برد.  

او که پس از گذراندن مقطع دکتری می خواهد فیلدهای مختلف رشته اش؛ مهندسی شیمی را ادامه بدهد، آینده را برای کسی که دارای مدرک کارشناسی ارشد است به شدت متفاوت از آینده کسی که دکتری دارد می داند و دراین باره هم این طور توضیح می دهد:«آینده برای دارنده این دو مدرک تحصیلی به شدت متفاوت است. الان با توجه به حجم زیادی از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد، بازار کار برای آن ها اصلا خوب نیست. مدرک بالاتر که داشته باشی، بازار کار و فعالیت علمی راحت تر می شود.»

وی درباره تاثیر پارسه در موفقیت خود نیز می گوید:«پارسه به من کمک خوبی داد. این کمک در درس «پدیده های انتقال» بود. البته به نظر من هر موسسه فقط 50 درصد در موفقیت داوطلب موثر است و 50 درصد بقیه به تلاش های داوطلب بستگی دارد.»